wz

 

 

 

 

 

Tady se pokusím vysvětlit a názorně ukázat, jak se dají kreslit "plechy". Výroba fotoleptů začíná vytvořením filmu, který se přikládá na mosazný plech potažený fotocitlivým materiálem, následuje osvit, vývojka, leptání, ustálení a kdo ví co ještě. Já se ale budu zabývat první částí, to je kreslením a výrobou filmů. Kdo by si chtěl zkusit plechy i sám odleptat, zde najde vše, co bude potřebovat. Já osobně raději leptání přenechám zkušeným odborníkům (osobně doporučuji http://www.etchworks.cz). Předejdu tak omylům a zbytečně znehodnocenému a né zrovna levnému materiálu. Pokud ale máte chuť experimetovat a chcete si vše udělat sami, rozhodně se poraďte s někým, kdo v tomto směru už má nějaké zkušenosti a rozhodně dodržujte bezpečnost práce a používejte ochranné pomůcky, tady se nejedná o Ečka v multivitaminovém džusu.

Na začátek napíšu pár základů a tipů na co si dávat pozor. Plechy se kreslí v křivkách a na to nám poslouží nějaký vektorový program např. Corel Draw nebo Ilustrátor. Já osobně kreslím v Corelu. Tento článeček bude o tom, jak plechy kreslit a ne jak malovat v Corelu, na to je spousta pěkných publikací (zkuste zapátrat v mých odkazech a třeba nějakou knížku stáhnout). Pro úspěšné dokončení je třeba znát alespoň základní funkce programu, ve kterém budete pracovat.

Teď pár tipů. Nejtenčí linka nebo puntík, který lze odleptat a který bude ještě relativně viditelný je 0,2mm. Linky na ohyb se také kreslí v síle 0,2mm. Kontura, tj. volné místo mezi dílem a rámečkem, dělám v odsazení 0,6mm. To je skoro ideální vzdálenost co se dá odleptat bez přepalů nebo nedoleptání. Větší místa vyžadují delší ponoření plechu v leptací lázni a potom můžou "shořet" menší detaily. Když potřebujeme odleptat větší místo, uděláme kolem konturu a přebytečný materiál se "utaví" a odpadne. Je také potřeba myslet na to, že plech se leptá z obou stran! Když udělám linku ve stejném místě na lícové straně tak i na rubové, plech se proleptá skrz.

A ještě jedna důležitá věc. Celý výkres je potřeba po dokončení zrcadlově obrátit. To je důležité aby při osvitu byly vrstvy na sobě. To znamená, vrstva na filmu musí být v kontaktu se světlocitlivou vrstvou na plechu! Je to kvůli podsvícení, tak se docílí ostrých hran a přechodů. Pokud ale budete posílat výkres přímo do dílny, kde leptají, tento problém odpadá a borci si to ošéfujou sami. Pokud ale budete dělat filmy sami, nesmíte na tohle zapomenout!!

 

A jak tedy kreslit?...

Vyzkoušíme si to na jednodušším modelu, jako vzor jsem vybral jednostranný detail, který jsem použil na OH13S, je to víko nádrže:

 

V prvním kroku je potřeba vědět, jak daný díl bude vypadat. Plech kreslíme současně, jak lícovou tak i rubovou stranu. V režimu -drátěný model- nakreslíme lícovou stranu nádrže. Obrysová čára má mít sílu 0,001mm.


       V dalším kroku vytvoříme kolem vnější části konturu ve vzdálenosti 0,6mm. Konturu oddělíme od modelu a umístíme ji jako poslední vrstvu a vybarvíme.


       Takto vypadá díl v normálním zobrazení. Pro lepší pochopení jsem konturu vybarvil zeleně a rubovou část modře. Při malování je praktičtější si vrstvy barevně oddělit pro lepší orientaci.


       Zde už je vytvořený nosný rámeček s vloženým dílem. Obrázek vlevo, zelená kontura s modrou rubovou  plochou. V pravo už je hotový díl, jak má vypadat na filmu. Co je bílé, bude odleptáno do hloubky.


        Po kompletním dokončení rámeček zkopírujeme a začneme upravovat. Na lícové straně umažeme rub a naopak. Zde je vidět jak modrá rubová strana přesahuje na lícové straně nádrže.

Je důležité, aby součástky přesně lícovaly! 

       

       Teď stačí jen díl přichytit k rámečku, k tomu poslouží linky nebo zužující se pacičky, které umístíme na rubovou stranu. Musíme pamatovat na bezpečné uchycení dílů, jinak hrozí odleptání a díl nenávratně zmízí v kyselinové lázni zapomnění.

       

       

       


Zde je již kompletně zpracovaný díl jak bude vypadat na filmu. Bílé plochy se odleptají do hloubky.

Kde se bílé plochy kryjí, plech se odleptá skrz. V pravém obrázku zrcadlově obrácená kresba připravená  pro grafické studio. Teď už jen stačí zajít do nějakého studia a nechat si vyjet film se svojí planžetou plechů.


        

       


Zde je už hotový odleptaný plech s víkem od nádrže.